Kurti: Ose Vetëvendosje në Qeveri dhe unë Kryeministër, ose zgjedhje!

0
SHPERNDARJE
18
PAMJE

Albin Kurti në një intervistë ka qenë më se i qartë për koalicionin e mundshëm me LDK-në!

“Ose Vetëvendosje në Qeveri dhe unë Kryeministre, ose zgjedhje të parakohshme. S’ka kushte të tjera”. Kështu deklaroi kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili është vetëshpallur si kryeministër i Kosovës pas zgjedhjeve të parakohshme të 6 tetorit. Kurti ripërsëriti qëndrimin e tij ndërsa theksoi synimi i qeverisë së re VV-LDK do të jetë sigurimi i 12 ministrive.

Edhe këtu ka debat nëse nuk arrini të formoni qeverinë

Është destin i yni që ne të qeverisim bashkë me LDK. Ose Vetëvendosje në Qeveri dhe unë Kryeministre, ose zgjedhje të parakohshme. Ska kushte të tjera.

Ju thjesht përfituar nga rënia e të tjerëve….
Ne kemi një numër më të madh të votave sesa në 2017/ Kam nisur takimet me pakicat serbe. Me LDK kemi 61-62 deputetë. Në fund të fundit duhet të shohim se çfarë mund të bëjmë. Ndoshta ata duhet të votojnë ndonjë serb, që nuk është i tyre. Do i pranoj si deputetë në Kuvend. Jam i interesuar të bashkëpunoj. Por duhet ta kuptojnë se do kem nevojë kushtetuese të bashkëpunoj me ta ka thënë Kurti në një intervistë për ‘Real Story’ në “News24”

Të ngjajshme Postime

Postimi tjetër

Rrjetet Sociale

Lajmet e fundit

Hyni në llogarinë tuaj më poshtë

Plotësoni formularët më poshtë për t'u regjistruar

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.